Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
AsiaFlame Editör
AsiaFlame Editör
Cinsiyet : Kadın Mesaj Sayısı : 60 Yaşınız : 25 Nerden : evden7 Konya Favori Diziniz : Efsane Prens <b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 3139
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1 Ruh Hali
Kullanıcı profilini gör

Seoul

Bir C.tesi 18 Eyl. - 19:08
Güney Kore'nin başkenti Seoul,ülkenin kuzey batısındadır.Resmi kurumların yanısıra,bankaları,iş merkezleri ve üniversiteleri ile,Güney Kore'nin en önemli finansal ve kültürel merkezidir.Nüfusu 10,421,782 (2007).Han-Gang Nehri,şehri ikiye bölmektedir.Genel Bilgiler
Alan:605.52
Nüfus:10,464,000 (2009)
Para Birimi:Güney Kore Won
Telefon Kodu: +82 2
Zaman Dilimi:GMT +9
Konuşulan Dil:Korece


Havalimanı:

Seoul Incheon Havalimanı

Adres :ROOM 2182B 2.FLOOR INCHEON INT APT PSGR TERMINAL UNSEO DONG JUNG-GU INCHEON/KOREA
Telefon :+82 1577 2600

Kuzey Kore sınırının 50 km güneyinde Güney Kore'nin kuzeybatı bölümünde yer alan Seoul, Güney Kore'nin başkentidir. Ülkenin en kalabalık kenti ve dünyanın en kalabalık kentlerinden biridir. Çok sayıda dağ zirvesiyle çevrili olan ve doğal bir havzada bulunan başkent, Hangang Nehri tarafından iki eşit parçaya bölünür. Bu kentte; antik ve modern, geleneksel ve moda yan yana durmakta ve mükemmel bir armoni oluşturmaktadır. Sağlıklı ve gür bir doğa ile bütünleşen bu armoni, her yıl kente akın eden milyonlarca turistin Seul'e hayram kalmasının en önemli sebebidir. Kentin batı bölümündeki Gyeoggi Ovası, ülkenin en geniş düzlüklerinden ve en verimli tarım alanlarından biridir.


Gezilebilecek Yerler

Modern cam, beton ve çelik mimarisiyle insanı cezbeden ve ahşap evler üzerine gölgelerini bırakan gökdelenler, yüksek teknoloji semtleri, tarihi abideler, tapınaklar, saraylar, geleneksel çay evleri, kentin çevreleyen taş manzaraları, güçlü bir Budizm geleneği, göz alıcı bir alışveriş dünyası, çok çeşitli kültür... Seul, benzersiz tecrübeler sunan ve bütün merakları karşılayan çok yönlü ve 24 saat uyanık bir kenttir.

Hangang Nehri;

Yeouido, Hajungdo ve Jamsil gibi çok sayıda adanın oluşumuna yol açmıştır. Yeouido, Seoul'ün Manhattan'ıdır. Kentin en uzun gökdelenlerinden bazılarına, Ulusal Meclis Binasına ve kentin başlıca finans kurumlarına ev sahipliği yapar.

Kentteki bazı eserler, kent manzarasının en önemli parçalarıdır. LG İkiz Kuleleri, Namsan Dağı'nda yer alan N Seul Burcu ve Star (Yıldız) Burcu, bu cazibelerin en önemlilerindendir. Changgyeonggung, Gyeongbokgung, Deoksugung, Changdeokgung ve Gyeonghuigung, kentte bulunan antik saraylardandır.

Kore, 4. yüzyılda Budizm ile tanışmıştır. Bu dini geleneği yansıtan çok sayıda tapınak bulacaksınız. Bongeunsa, Jogyesa ve Angyangam (Changsin-dong), en önemlileri arasında yer alır. Namsangol Hanok Köyü ve Buckhon Geleneksel Köyü, ülkenin geleneksel evlerine ev sahiplği yapan Seul'ün en popüler ve büyüleyici köylerindendir. Sonuncusu, çok sayıda müze ve galeriye sahiptir.

Kentin doğal hayatını ve su alanlarını mutlaka gezmelisiniz. Seul'de bulunan dereler, parklar, eğlence parkları ve dağlar, sayısız ve çok çeşitli aktiviteye imkan tanır.

Kültür ve Eğlence

Seoul'ün kültür hazineleri, kentin modern yüzünün en iyi yansımalarıdır. Sayısız müze, tiyatro ve galerinin yer aldığı bir kenttesiniz.

Seoul, dünya standartlarında sergilere ev sahipliği yapar. Kore Geleneksel Müzik Müzesi, Seul Ulusal Üniversitesi'ndeki Sanat Müzesi, Diplomasi Tarihi Müzesi, Tibet Müzesi, Seul Ulusal Bilim Müzesi, Leeum, Kore Ulusal Müzesi, Lotte Dünya Halk Müzesi ve Kore Bankası Müzesi, müze kentinden örneklerdir.

Görsel sanat, kent sosyal yaşamının en önemli parçalarındandır. Başkent, ülkenin en iyi galerilerine ev sahiplği yapar. Seoul Sanat Müzesi, Sonje Sanat Merkezi, Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi, Gana Sanat Merkezi, Chosun Ilbo Galerisi, Sun (Güneş) Galerisi, Rodin Galerisi, Kukje Galerisi, Insa Sanat Merkezi, Kansong Sanat Müzesi ve Artside Galerisi, kenti ziyaret ettiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir.

Seul, canlı bir sahne sanatları kültürüne sahiptir. Kent tiyatrolarında sahnelenen en güncel performanslar mükemmeldir. Kore Ulusal Tiyatrosu, Kore Geleneksel Sahne Sanatları Ulusal Merkezi, Seoul Sanat Merkezi,
Chongdong Tiyatrosu ve Nanta Tiyatrosu, kentin tüyatro dünyasından en güzel öerneklerdendir.

Yeme İçme

Seoul'ün mutfak kültürü, kent yaşamının en göze çarpan yönlerinden biridir. Seoul mutfağı, bütün isteklere ve ihtiyaçlara cevap verebilecek zengin bir menüsü vardır. Kore, Batı, Japon, uluslararası, Çin mutfakları, fast food, geleneksel çay çeşitleri... Damak tadına düşkün olanlar için her şeyi sunan bir kenttesiniz. Kent mutfağı, daha çok özgün lezzetleriyle çarpıcıdır. Kentin Kimchi adındaki sağlıklı yemekleri dünyaca ünlüdür.

Yerel mutfaktan örnekler;

Et: Bulgogi (barbekü), Gobchang (ızgara bağırsaklar), Galbi (kızartılmış pirzolalar)…

Vejetaryen: Ssam-bap (pirinç) Bibim-bap (pirinç), Kong-guksu (şehriyeli fasulye çorbası)...

Güveç: Sundubu-jjigae (güveçte fasulye) Doenjang-jjigae (güveçte fasulye) Samgyetang (tavuk çorbası)...

Şehriye :Jajangmyeon, Japchae (karşık kızartılmış sebzeler)...

Çay:Sujeonggwa (zencefil) nokcha (yeşil çay) Boricha (arpa çayı) Yujacha (citron çayı)...


Alışveriş

Kentin zengin alışveriş dünyası, insanın başını döndürür. Yerel pazarlar, özel çarşılar, mağazalar, büyük alışveriş merkezleri ve yer altı alışveriş mekanları, kentin en iyi alışveriş noktalarındandır.

Namdaemun, Dongdaemun ve Insadong Hwanghakdong Bit Pazarı, kentin başlıca üç pazarıdır. Yongsan I-Park Alışveriş Merkezi, COEX Alışveriş Merkezi ve Yongsan Elektronik Ürünler Çarşısı, kentin en iyi alışveriş merkezleridir.


avatar
AsiaFlame Editör
AsiaFlame Editör
Cinsiyet : Kadın Mesaj Sayısı : 60 Yaşınız : 25 Nerden : evden7 Konya Favori Diziniz : Efsane Prens <b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 3139
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1 Ruh Hali
Kullanıcı profilini gör

Geri: Seoul

Bir C.tesi 18 Eyl. - 19:09avatar
AsiaFlame Editör
AsiaFlame Editör
Cinsiyet : Kadın Mesaj Sayısı : 60 Yaşınız : 25 Nerden : evden7 Konya Favori Diziniz : Efsane Prens <b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 3139
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1 Ruh Hali
Kullanıcı profilini gör

Geri: Seoul

Bir C.tesi 18 Eyl. - 19:10
Tatil Günleri

Yeni Ay Yılı (Solnal): Yeni ayın ilk günü bütün ülkede kutlanır. Şehrin birçok yerinde düzenlenen geleneksel dans festivallerini ve birbirinden ilginç showları izleyebilirsiniz.

Buda'nın doğumgünü: Ay takvimine göre ilk dördün'ün sekizinci gününe, yani Nisan - Mayıs zamanlarına denk gelir. Geleneksel olarak her sene Youido Plazato Chogyesa Tapınağı'ndan yürüyüş düzenlenir.
Kore Şükran Günü (Ch'usok): Ay Festivali diye de anılır ve Eylül - Ekim zamanına denk gelir. Şükran Günü Koreliler için çok önemlidir ve herkes ailesiyle birarada olur.

Bunlardan başka yıl boyunca düzenlenen birçok festival vardır. Bu festivallerde geleneksel Kore kıyafetleri görülebilir ve geleneksel müzikler dinlenebilir.

Ne zaman gidilmeli?

Seul yıl boyunca çok güzel, ne zaman gideceğinize karar vermek size kalmış. Sonbahar ayları (Eylül, Ekim, Kasım) turistlerin en çok tercih ettiği zamanlar, çünkü sonbaharda güzel havanın keyfini çıkarabiliyor ve dünyanın en güzel ormanlarında muhteşem renkler görebiliyorsunuz. Seul'da kışlar sert geçebiliyor, ve çoğu zaman karlı oluyor.

Bahar başında (Şubat) başlayan kiraz mevsimini kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Yazlar ise oldukça sıcak ve nemli olduğundan turistler açısından pek de çekici değildir. Seul'e yapacağınız seyahatin Koreliler'in yerel tatil zamanlarına denk gelmemesine dikkat edin, çünkü sokaklardaki ve toplu taşıma araçlarındaki binlerce insanla, dükkanlardaki çılgın kalabalıkla başa çıkamayabilirsiniz.

Kaplıcalar ve Masaj Salonları

Icheon Hot Springs
Doğu kültürünün ve geleneklerinin bir parçası olduğu için Seul'de oldukça fazla sayıda kaplıca ve sauna bulabilirsiniz. Şehrin sokaklarında sık sık rastlayacağınız sembolü, o civarda umumi sauna ya da herkese açık banyolar olduğunu gösterir. Çamur, süt, okyanus suyu ya da yeşil çay banyosu yapabilirsiniz.

Icheon Hot Springs
Spa Hotels : Miranda Hotel (Tel: 82-31-633-2001)
Seolbong Hotel (Tel: 82-31-635-5701)


Tarihi Seul:

Şehrin turistik açıdan en ilgi çekici yeri kuşkusuz orta ve kuzey yöreleridir. Bu bölgenin tarihi ve sofistike yapısı çevredeki modern şehir ile oldukça ilginç bir tezat oluşturur. Seul'un kuzey kesiminde eskiden soylu sınıfı ve en zenginler yaşıyordu. Bu yüzden de bütün kraliyet sarayları, gösterişli malikaneler ve tarihi yapılar kuzey kesimde bulunur. Etrafta yürürken birbirinden güzel ahşap oymalı kapılı, pirinç tokmaklı tarihi evlere rastlayacak ve bu özgün mimari karşısında büyüleneceksiniz. Mutlaka görmeniz gereken ihtişamlı Kyongbokkung Sarayı'na hayran kalacaksınız.
avatar
AsiaFlame Editör
AsiaFlame Editör
Cinsiyet : Kadın Mesaj Sayısı : 60 Yaşınız : 25 Nerden : evden7 Konya Favori Diziniz : Efsane Prens <b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 3139
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1 Ruh Hali
Kullanıcı profilini gör

Geri: Seoul

Bir C.tesi 18 Eyl. - 19:12
Kyongbokkung Sarayı'ndan sonra National Folk Museum'a uğrayabilir, Samch'ongdonggil'de gezebilirsiniz. Samch'ongdonggil'de geleneksel çay dükkanları ve sanat galerilerini bulabilir, çağdaş artistlerin eserlerini görebilirsiniz.


Yi Hanedanı Sarayları:

Çok yüksek duvarlar tarafından çevrili olan bu saraylar, 500 yıl boyunca varlığını sürdüren Yi Hanedanı zamanında 14. yüzyıl sonlarında imparatorlar tarafından yaptırılmıştır. Bazıları zaman içinde yıkılmış ve yok olmuş olsa da çok büyük bir araziye yayılmış bulunan bu sarayların hepsini gezmek birkaç gününüzü alacaktır.

Bugünkü saray hanedanının yaşadığı ve Seul'un en eski sarayı olan Ch'angdokkung Sarayı'nı yalnızca rehberli bir tur eşliğinde görebilirsiniz. Çok sıkı güvenlik önlemleri altında korunan bu sarayın içinde 32 hektarlık muhteşem bir Gizli Bahçe bulunuyor. Koreliler'in inancına gore Gizli Bahçe'de bulunan Pullomun kapısının altından geçenler sonsuza kadar genç kalıyor.


Youido Adası:

Seul'un Manhattan'ı diyebileceğimiz Youido'da, çok sayıda iş merkezi ve yönetim binası bulunuyor. Inanılmaz boyutlardaki Youido Plaza'nın çevresi, özellikle Pazar günleri oldukça kalabalık oluyor. Full Gospel Kilisesi'ndeki Pazar ayinleri 50,000 kişinin katılımı ile dünyanın en büyük cemaatini oluşturuyorlar. Kore'nin en yüksek binası olan DLI 63, en üst katından nerdeyse Seul Kulesi kadar güzel bir manzarayı gözler önüne seriyor.


It'aewon

Seul'un eğlence ve alışveriş merkezi olan It'aewon'da çok uygun fiyatlara herşeyi satın alabilmeniz mümkün! Ayrıca Koreliler için her alışverişte pazarlık etmek adeta bir gelenek haline geldiğinden pazarlık etmekten hiç çekinmeyin. Özellikle deri giysileri ve hediyelik eşyaları pazarlık ederek oldukça ucuza alabilirsiniz.

Namsan Parkı

Namsan Dağı eski Seul krallığı'nın güney sınırlarını oluşturduğundan Namsan Parkı'nda hala şehir surlarının izlerine rastlamak mümkün. Parkın batısında yer alan Namsan Botanik Bahçeleri'ni de gezebilir, tropikal bitkiler ve çiçekler arasında bol bol oksijen alabilirsiniz.


Han-Gang River Cruise
Seul'un tam ortasından geçen Han-Gang nehrinde gemi ile dolaşmak Seul'de yapılabilecek en ilginç ve romantik turistik aktivitelerden biri. Gemiler başlıca dört limana uğruyor: Yeouido, Jamsil, Ttukseom, Yan.


Seul Kulesi

483 metrelik bu kule, dünyanın üçüncü en büyük kulesi. Kuleye çıkarak çok hoş Seul fotoğrafları çekebilir, dilerseniz hediyelik alışveriş yapabilir ve kulenin çevresi tamamen camlarla kaplı restauranında şahane bir manzara karşısında yemek yiyebilirsiniz.


Şehit Anıtları

Seul'de mutlaka görmeniz gereken 13,000 parçanın sergilendiği çok iyi oluşturulmuş bir müze. Bu müzede Kore savaşının bütün izlerini bulabiliyorsunuz, ayrıca Wietnam savaşı'na Kore'nın nasıl katıldığını gösteren bölüm de oldukça ilginç.

Seul alışverişi sevenler için bir cennet diyebiliriz. Özellikle ayakkabı, çanta, bavul, her türlü deri eşya ve giysi, ipek, antika, hediyelikler gibi ürünleri çok cazip fiyatlarla satın alabiliyorsunuz. Özellikle Namdaemun ve Dongdaemun gibi açık pazar yerlerinde tezgahlarda satılan ürünler için pazarlık etmekten çekinmeyin. Kore'nin en büyük pazarlarından biri olan şehir merkezine çok yakın Namdaemun Market'ta 1000 den fazla dükkan, açık tezgahlar ve sokak satıcıları var. Kore'de çoğu mağazada soyunma kabini olmadığını unutmayın. Eğer iyi kalitede ve uygun fiyatlı ipek satın almayı düşünüyorsanız Dongdaemun Market'a uğramanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu pazar manifaturacılar ve toptancıların buluştuğu en önemli mekandır. Ayrıca birbirinden güzel desenli porselen tabak ve gümüş çatal-bıçak takımlarını da burada bulabilirsiniz
Han Nehrinin güneyinde yer alan Apgujeong-dong, Seul'un en zengin semtidir. Burada en iyi kalite yerli ve ithal ürünleri bulabilirsiniz, sokakta yürürken iyi giyimli insanlara ve ünlü modacıların dükkanlarına bol bol rastlarsınız. Bu yüzden Apgujeong-dong, Seul şehrinin moda merkezidir.


COEX binası merkezi, Seul şehir merkezinde Convention and Exhibition Center (COEX) ve World Trade Tower'ı Samseong Metro istasyonuna bağlayan 85,000 metrekareye yayılmış bir alışveriş, kültür, eğitim ve eğlence kompleksidir. İçinde sinema salonlarından diskoya kadar her yaşa uygun aktiviteyi barındıran COEX bir turist için görümeye değer.

ulaşım ise;

Seul'da metro en güvenli ve en kolay ulaşım metodu. Seul'un alt yapısı çok sağlam ve çok gelişmiş 8 hatlı bir metro sistemi var. Seul'un çok nüfuslu halkının metroyu ve diğer toplu taşıma yöntemlerini seçmesi trafiği büyük ölçüde rahatlatıyor. Şehrin her yerine ve hatta çevredeki şehirlere metro ile ulaşım sağlanabiliyor. İngilizce konuşan rehberler eşliğinde Seul'u gezmek isterseniz, 35'er kişilik bu lüks otobüsler eşliğinde görülmesi gereken yerlere şehir turu yapabilirsiniz.
avatar
AsiaFlame Administartor
AsiaFlame Administartor
Cinsiyet : Erkek Mesaj Sayısı : 33 Yaşınız : 24 Meslek : Öğrenci Nerden : İstanbul Favori Diziniz : Denizler İmparatoru <b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 3145
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 2 Ruh Hali
Kullanıcı profilini gör

Geri: Seoul

Bir C.tesi 18 Eyl. - 21:22
Forum kuralları gereği konu geri dönüşüm kutusuna taşınmıştır.


손바닥으로 하늘을 가리려한다
Sonbadaneuro haneuleul gariryeohhanda

Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz